Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Mentalitate romaneasca
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Probleme sociale Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Vineri, 30 Sep 2005 20:44    Titlul subiectului: Mentalitate romaneasca Rãspunde cu citat (quote)
Stiti ce inca ma mai mira?Daca angajezi pe cineva sa iti faca instalatia la baie,sau sa iti puna faianta,sau,chiar sa iti ridice o casa,tu trebuie sa le asiguri mancarea si bautura.De ce?Unii oameni chiar au serviciu sau mici afaceri de care se ocupa si nu au timp sa stea dupa lucratori:deci angajeaza pe altcineva ca sa le faca mancare.Si obiceiul asta ca fara bautura nu se poate...cand o sa devenim si noi,,capitalisti"din punctul asta de vedere?Mi-e si frica sa cer cuiva sa faca ceva prin casa ca ma si taxeaza cu fraza:,,Da sa fie si mancare si un paharut acolo"...Vreau doar sa platesc omul ca sa isi faca treaba si gata,nu sa stau cu oale de mancare si sticle dupa el.Am dreptate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: S�mb�t�, 01 Oct 2005 11:26    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
De acord cu tine.Ce firme sunt in Piatra care sa nu aiba acest "hobby"???Va rugam sa le enumerati.Atunci cand ma reintorc acasa sa stiu la cine sa ma duc. Cool Va multumesc Fericit .
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Luni, 03 Oct 2005 22:23    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
N-as spune ca-i o problema de firma cat de mentalitate a muncitorului. Si a beneficiarului. Muncitorul cere si tu-i dai, dar in mod sigur patronul lui habar nu are ca tu faci asta. Ia incercati sa-l refuzati pe muncitor si sa-i spuneti ca sunati la firma de unde-i el, sa vedeti ce repede uita de mancare si bautura!

Chestia asta cu mancarea si bautura e valabila doar pt echipele din constructii, in general, care se deplaseaza in afara orasului si de obicei raman peste noapte acolo. Dar si atunci, o firma serioasa ii plateste o diurna muncitorului, pe care si-o scoate de la client.

In concluzie: daca discutati cu o firma, sansele sunt mici ca meseriasii sa ceara ceva de baut/mancat. Daca discutati direct cu echipa...acolo e treaba voastra!
Sus
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Mar�i, 11 Oct 2005 13:59    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Si daca lucrarea pe care o au de facut constructorii este intr-un sat la vreo 20-30 km de Piatra...fara localuri in care sa poti gasi ceva de mancare...Ce e de facut? Mancare la pachet? Habar nu am ce solutie ar fi cea mai buna...Se pare ca singura optiune,pe moment este...oferirea pranzului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Mar�i, 11 Oct 2005 15:48    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Ar trebui sa se aranjeze daca e firma serioasa.Acum ramane de vazut. Fericit
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Joi, 03 Noi 2005 16:22    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
buna la toata lumea! chestia postata de petrinela, e adevarata, dar tot noi oamenii am inventat-o din dorinta de a arata lumii cat suntem de ospitalieri!iar daca nu se vrea aceasta, eu zic sa li se spuna de la inceput si gata. Foarte fericit
Sus
Vizitator






MesajTrimis: Miercuri, 18 Ian 2006 23:08    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Ma mir cum nu s-a bagat traktoristu' si la rubrica asta Hihi
Parerea mea e ca mai degraba in Romania s-a inradacinat conceptul ca daca dai si ceva in plus fata de tarif, se face treaba mai buna. De aici s-a ajuns ca fara ceva in plus nu se face treaba deloc.
Nu stiu cum s-ar putea rezolva problema intr-o tara unde legile sint facute pentru a fi ocolite.
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 3:58    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Ma mir cum nu s-a bagat traktoristu' si la rubrica asta :P
Parerea mea e ca mai degraba in Romania s-a inradacinat conceptul ca daca dai si ceva in plus fata de tarif, se face treaba mai buna. De aici s-a ajuns ca fara ceva in plus nu se face treaba deloc.
Nu stiu cum s-ar putea rezolva problema intr-o tara unde legile sint facute pentru a fi ocolite.

Eu nu am avut de a face cu doctorii, dar m-am dus in vizita la unu, la altul.
Imi explica bunicu cum merge treaba ( pe vremea Odiosului ) cind a primit un fel de pijama la internarea in spital de se vedeau bucile lui Kourus. Am fost revoltat, dar mi-a spus sa ma calmez.
Mi-a spus ca dupa ce primesti asemenea pantaloni, te urmareste daca sa primeasca bani de la tine sau nu. Ca nu luau doctorii de la oriciene. Daca protestai, te opera dar facea ceva de nu te mai indreptai niciodata.
Daca te duceai cu 25 de lei la magazioner si luai pantaloni noi-noutzi si o faceai calm. puteai sa dai bani doctorului , ii primea si, pe cit se putea, se rezolva.
Magazionerul era prima si cea mai importanta veriga.
Daca ieseai cu un camion de lemne de la fabrica de cherestea, banii ajungeau la paznic si acesta ii ducea Inginerului Sef.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 4:04    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
buna la toata lumea! chestia postata de petrinela, e adevarata, dar tot noi oamenii am inventat-o din dorinta de a arata lumii cat suntem de ospitalieri!iar daca nu se vrea aceasta, eu zic sa li se spuna de la inceput si gata. :D

Cine e mai batrin, din Roman, stie cum a pus intrebarile Dr Damaschin, doctor de ochi.
Era o sedinta unde se discuta despre mita, bani, cadouri.....Ca nu se poate lua nimic
- Daca un pacient aduce o floare, pot lua floarea ? intreaba damaschin
- Cred ca da ! raspunde Secretarul de partid de la spital
- Daca pacientul pune floarea intr-o vaza, pot lua si vaza ?
- As zice ca in acest caz ca s-ar putea.....
- Dar daca pacientul pune floarea in Kourul la o gisca, pot lua si gisca ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
bucurbogdan
Vizitator





MesajTrimis: Joi, 09 Mar 2006 20:06    Titlul subiectului: Re: Mentalitate romaneasca Rãspunde cu citat (quote)
petrinela33 a scris:
Stiti ce inca ma mai mira?Daca angajezi pe cineva sa iti faca instalatia la baie,sau sa iti puna faianta,sau,chiar sa iti ridice o casa,tu trebuie sa le asiguri mancarea si bautura.De ce?Unii oameni chiar au serviciu sau mici afaceri de care se ocupa si nu au timp sa stea dupa lucratori:deci angajeaza pe altcineva ca sa le faca mancare.Si obiceiul asta ca fara bautura nu se poate...cand o sa devenim si noi,,capitalisti"din punctul asta de vedere?Mi-e si frica sa cer cuiva sa faca ceva prin casa ca ma si taxeaza cu fraza:,,Da sa fie si mancare si un paharut acolo"...Vreau doar sa platesc omul ca sa isi faca treaba si gata,nu sa stau cu oale de mancare si sticle dupa el.Am dreptate?


asa este...e vorba doar de educatie
Sus
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Probleme sociale Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.