Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Pe nimeni nu intereseaza
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Aerul, apa, pamint si foc Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Mar�i, 03 Ian 2006 0:58    Titlul subiectului: Pe nimeni nu intereseaza Rãspunde cu citat (quote)
Exista in romaneste un termen rostit chiar cu dispretz. Este " femeia de serviciu ". Nici eu nu-i dadeam mai mare importantza, pina nu am nimerit la o casa mare ( mare din orice punct de vedere, de la cladire, pina la cei ce locuiau ).
Cind Boss-ul ( imi era boss , si chiar era olandez de origine , ca boss e cuvint olandez ), cind a facut EL cafeaua, a facut una si pt persoana pe care o numim " femeie de serviciu ". A stat o vreme cu noi si apoi a plecat si a luat cu ea cana de cafea.
Dupa ce a plecat, m-a intrebat daca eu as putea munci cit munceste femeia de serviciu. El a marturisit ca nu. Mama mea a fost femeie de serviciu, zice el. Dupa atita munca, venea acasa si incepea alta munca, ne spala, ingrijea , ne facea mincare. Niciodata nu s-a plins ca-i obosita.
Dupa asta am inteles de ce era foc si para cind vedea la companie o hirtie linga cosh, scaunele din sala de masa mutate sau coji de portocale lasate nearuncate.
La romani, voua cine va aduna gunoaiele si daca nu stitzi, de ce le aruncati aiurea ? Acum cred ca cine intelege munca " femeii de serviciu ", nu arunca gunoaiele decit la cosh. Ca tare e grea munca lor si tare amara e piinea !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
romy



Data �nscrierii: 16/Ian/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vineri, 18 Ian 2008 21:55    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Pai nu obliga nimeni un o femeie sa se faca "femeie de serviciu"
_________________
Jocuri Barbie Director Web
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Aerul, apa, pamint si foc Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.