Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
mancare de post!
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Ce pãpãm mâine? Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
lili



Data �nscrierii: 03/Noi/2005
Mesaje: 24
Loca�ie: pn

MesajTrimis: Luni, 12 Dec 2005 16:00    Titlul subiectului: mancare de post! Rãspunde cu citat (quote)
da, chiar asa, suntem in post si de ce sa nu savuram niste mancare din aceste feluri! eu una va recomand:sarmale cu hribi si mult morcov, ceapa, marar, orez si un pumn de faina de porumb si un picut de sare binenteles.ca prim fel as alege supa de rosii, o bunatate, iar ca desert, cornulete fragede cu visine sau rahat! poftiti la masa!
_________________
nihil sine Deo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aceeasi New
Vizitator





MesajTrimis: Mar�i, 13 Dec 2005 20:36    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Hei, dar nu ziceai ca tocmai ai facut pui cu smintina?
Te iert, totusi, ca pari o gospodina desavirsita Fericit Pacat ca nu esti mai pe-aproape; ma aveai de musafir la toate sarbatorile.
Deci spor la treaba si Craciun fericit!
Sus
lili



Data �nscrierii: 03/Noi/2005
Mesaje: 24
Loca�ie: pn

MesajTrimis: Miercuri, 14 Dec 2005 12:52    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
da, am facut, dar nu am zis ca postesc tot postul!am postit o saptamana si acum incerc miercurea si vinerea!cat despre gospodina desavarsita, nu prea cred, nu excelez in domeniu, mai am de invatat.ceea ce fac, fac din toata inima, sa-i multumesc si hranesc pe cei dragi si nu numai!te pup!
_________________
nihil sine Deo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 23:07    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
lili a scris:
da, am facut, dar nu am zis ca postesc tot postul!am postit o saptamana si acum incerc miercurea si vinerea!cat despre gospodina desavarsita, nu prea cred, nu excelez in domeniu, mai am de invatat.ceea ce fac, fac din toata inima, sa-i multumesc si hranesc pe cei dragi si nu numai!te pup!


In post nu e voie sa ai relatii de impreunare. Sta scris la 1 Corinteni
Barbatul cu nevasta lui se vor impreuna pt a stavili ispita diavolului ;si se vor opri numai pt post si rugaciune ".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
lili



Data �nscrierii: 03/Noi/2005
Mesaje: 24
Loca�ie: pn

MesajTrimis: Luni, 09 Ian 2006 11:46    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
topicul e mancare de post, daca nu ai observat! spovedania o fac la parintele duhovnic.
_________________
nihil sine Deo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Mar�i, 10 Ian 2006 1:43    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
lili a scris:
topicul e mancare de post, daca nu ai observat! spovedania o fac la parintele duhovnic.


Unde ai vazut tu cuvintul " spovedanie " ?
Am spus ca in post nu se fac impreunari trupesti. Mai uita-te odata la 1Corinteni !
Frunza verde , lapte acru !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Mar�i, 10 Ian 2006 1:47    Titlul subiectului: Un banc Bun ! Rãspunde cu citat (quote)
O fata tocmai se plingea mamei despre pata neagra si mare de sub ochi.
- Ceva nu e inregula ! Cum adica sotul ti-a facut asta ? Eu il stiam plecat in delegatie !!!
- Si eu !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Mar�i, 10 Ian 2006 9:06    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Salata de vinete

Ingrediente
- 4 vinete
- o ceapa mare taiata
- ulei
- sare si piper dupa gust

Mod de preparare
Vinetele se spala si se pun la copt pe o tabla speciala. Se lasa sa se raceasca. Vinetele curatate de coaja se bat apoi bine, punandu-se intr-un castron. Se toarna deasupra uleiul, si se adauga condimentele (sarea, piperul). Se amesteca bine, pana se omogenizeaza precum o crema.
Ceapa se taie marunt si fie se amesteca in compozitie, fie se pune deasupra pentru ca fiecare din cei care servesc sa aleaga daca sa consume cu ceapa sau fara. Se decoreaza cu rosii taiate feliute sau masline si se seveste rece pe paine.

_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
lili



Data �nscrierii: 03/Noi/2005
Mesaje: 24
Loca�ie: pn

MesajTrimis: Miercuri, 11 Ian 2006 16:29    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
buna r&c si la multi ani! da, reteta ta e f. buna, am facut-o si eu de multe ori.si daca mai vrei sa faci, poti faci salata de ardei copti cu ceapa si rosii, e o bunatate.
_________________
nihil sine Deo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 12 Ian 2006 2:18    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
lili a scris:
buna r&c si la multi ani! da, reteta ta e f. buna, am facut-o si eu de multe ori.si daca mai vrei sa faci, poti faci salata de ardei copti cu ceapa si rosii, e o bunatate.


Salata de vinete este singura mincare pe care nu o pot minca; si am mincat la viata mea sarpe cu clopotzei, tarantula.
Nimic pe lume nu are un gust asa de rau. Mai gustoase sint meduzele crude !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Joi, 12 Ian 2006 8:54    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Lili interesanta versiunea ta o sa probez.

Tractoristule spor la macat meduze crude Râzând Râzând Râzând acum stiu de ce esti alterat Râzând
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Mar�i, 07 Mar 2006 12:33    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Eu stiam ca tinem post, nu? Ce salate? Ce mancaruri? Sa fie POST Fericit Apa, paie si bataie...
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
1990



Data �nscrierii: 19/Dec/2005
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mar�i, 07 Mar 2006 12:52    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Catalin a scris:
Eu stiam ca tinem post, nu? Ce salate? Ce mancaruri? Sa fie POST Fericit Apa, paie si bataie...


Bataia nu tine de post si de nici altceva. Este un un comportament atribuit necuvantatoarelor."Postul" este retinere de la ce-ti doresti mai mult si in special spiritual, postul fizic doar iti da puteri sa indeplinesti pe cel spiritual care este singurul cu importanta.

Doresc un post cu liniste sufleteasca tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Miercuri, 08 Mar 2006 10:02    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
1990 a scris:
Catalin a scris:
Eu stiam ca tinem post, nu? Ce salate? Ce mancaruri? Sa fie POST Fericit Apa, paie si bataie...


Bataia nu tine de post si de nici altceva. Este un un comportament atribuit necuvantatoarelor."Postul" este retinere de la ce-ti doresti mai mult si in special spiritual, postul fizic doar iti da puteri sa indeplinesti pe cel spiritual care este singurul cu importanta.

Doresc un post cu liniste sufleteasca tuturor.


Sar putin de la tema topicului:
"Este un comportament atribuit necuvantatoarelor" - Interesant si in acelasi timp total eronat. Printr-o deductie simpla ar rezulta faptul ca peste 90 % (cu indulgenta) din oameni sunt "necuvantatoare"!

Cum era vorba aia: "Bataia e rupta din RAI"?

P.S. Nu omorati pianistul...
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Miercuri, 08 Mar 2006 10:11    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Postul ar trebui sa insemne sa fii atent la ce ,,scoti" din gura ...nu la ce ,,bagi"...Ar trebui in perioada asta sa fim mai intelegatori cu cei din jur,fara violenta fizica sau verbala...dar din pacate,nu se remarca nici o schimbara in atitudinea oamenilor. Supãrat ...si legat de bataie,cine spunea:,,barbatul este singurul animal de pe pamant care isi bate femeia"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Ce pãpãm mâine? Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.