Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
---
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Problemele celor plecati sa munceasca, sa invete sau sa se plimbe Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
IoanR



Data �nscrierii: 20/Noi/2005
Mesaje: 14
Loca�ie: Finlanda

MesajTrimis: Duminic�, 20 Noi 2005 1:32    Titlul subiectului: --- Rãspunde cu citat (quote)
---

Ultima modificare efectuat� de c�tre IoanR la Mar�i, 19 Iun 2007 12:04, modificat de 1 dat� �n total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Luni, 21 Noi 2005 8:36    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Tin doar sa-ti urez bine-ai venit!!! Fericit
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
IoanR



Data �nscrierii: 20/Noi/2005
Mesaje: 14
Loca�ie: Finlanda

MesajTrimis: Mar�i, 22 Noi 2005 22:31    Titlul subiectului: Nimeni nu stie nimic despre Finlanda si finlandezi? Rãspunde cu citat (quote)
---

Ultima modificare efectuat� de c�tre IoanR la Mar�i, 19 Iun 2007 12:03, modificat de 1 dat� �n total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Mar�i, 22 Noi 2005 22:48    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Cererea ta e asa de generala, incat nu te astepta sa primesti vreun raspuns prea curand. Pune mana si umbla pe net, cauta cu Nea Gugal dupa cuvinte cheie, etc. Internetul e cea mai mare baza de informatii din lume. Iti ofera de la povesti pana la date seci.
Sus
IoanR



Data �nscrierii: 20/Noi/2005
Mesaje: 14
Loca�ie: Finlanda

MesajTrimis: Mar�i, 22 Noi 2005 23:12    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
---

Ultima modificare efectuat� de c�tre IoanR la Mar�i, 19 Iun 2007 12:03, modificat de 1 dat� �n total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Miercuri, 23 Noi 2005 9:00    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
dar as fi dorit impresii de la concetatenii mei romascani ,eu insumi fiind romascan, crezi ca doresc imposibilul?

Nu cred ci doar sa mai astepti un pic.Eu nu pot sa raspund la aceasta intrebare deoarece nu am nici un argument -e inutil sa vin cu N paste/copy pe cand o poti face singur.Acum sunt si eu curioasa sa aflu cate ceva-sa avem rabdare. Fericit
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
IoanR



Data �nscrierii: 20/Noi/2005
Mesaje: 14
Loca�ie: Finlanda

MesajTrimis: Joi, 24 Noi 2005 22:35    Titlul subiectului: Asteptare Rãspunde cu citat (quote)
---

Ultima modificare efectuat� de c�tre IoanR la Mar�i, 19 Iun 2007 12:01, modificat de 1 dat� �n total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
1990



Data �nscrierii: 19/Dec/2005
Mesaje: 19

MesajTrimis: Miercuri, 21 Dec 2005 14:16    Titlul subiectului: Re: Asteptare Rãspunde cu citat (quote)
IoanR a scris:
r&c a scris:

Nu cred ci doar sa mai astepti un pic...
....Acum sunt si eu curioasa sa aflu cate ceva-sa avem rabdare. Fericit

O sa astept si eu. Derutat

Salutare romascanule!
Vino pe forumul romascanilor si-ti voi da amanunte despre Finlanda , sant cetatean finlandez nascut in Roman .La buna citire acolo pentru ca aici nu sant alti romascani in afara de noi si nu vreau sa deranjez cu banalitatile mele despre tinuturi finice.

1990
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Joi, 22 Dec 2005 8:37    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Buna,1990 nu cred ca ai deranja pe cineva -ba din contra cred ca ar face placere sa auzim noutati. Drãcusor Si ce discursuri sunt astea de genul?(romascan sau nu?)Acum ne impartim teritoriile sau ce?Intra si pe forumul nemtean . Cool Fericit
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: S�mb�t�, 24 Dec 2005 22:00    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
Acum ne impartim teritoriile sau ce?Intra si pe forumul nemtean .

De ce am impresia ca unii din Roman sunt un fel de vadimisti de pe siret? Daca nu ma insel, exista si un partid (al judetelor abuziv desfiintate) care punea la bataia exact nationalismul exacerbat al unora care-si re...viseaza judetul ce nu mai e...
Sa fie sanantosi, sa Dea Dumnezeu visul si ex-judetul cu stema si prefect, dar culmea e ca moda actuala nu se refera la bucatalirea judetelor existente ci la contopirea lor (vezi teoria regionalizarii).
In fine, romascanii `n care da pe afara fiorul patriotic local ar trebui sa stie ca reinfiintarea judetului Roman ar fi o binecuvantare pentru ceilalti locuitori ai judetului.
Pai, zona Roman e campioana la somaj. Deci papa bani din buzunarul celorlalti.
In zona Roman a cazut cel mai rapid ideea de paltforma industriala astfel e ei stau "bine" si la capitolul "cat mai putini bani pentru bugete".
Daca s-ar infiinta maine aceasta fantoma de judet ar fi intereant: cheltuilei suplimentare (de unde? din buzunarul putinilor angajati si a putinelor firme care mai cotizeaza ceva) pentru intretinerea unui stufos aparat administrativ judetean (prefect, o intreaga liota de sefi peste serviciile descentralizate, o alta armata de functionari care vor sta cu mana intinsa spre buzunarul cetateanului...)
O ideea de genul "hai pe alt forum, ca aici suntem numai noi doi romascani..." denota - ca sa fiu elegant - cel putin o ingustime a abordarii.
Bai baieti, vedeti ca vi se ineaca neuronul in marea singuratatii...
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 01 Ian 2006 4:45    Titlul subiectului: Cetatenii turmentati ! Rãspunde cu citat (quote)
Citat:

Salutare romascanule!
Vino pe forumul romascanilor si-ti voi da amanunte despre Finlanda , sant cetatean finlandez nascut in Roman .La buna citire acolo pentru ca aici nu sant alti romascani in afara de noi si nu vreau sa deranjez cu banalitatile mele despre tinuturi finice.

1990

Ce dreaq potzi afla de la altul. Cind te documentezi despre o tara , cauti ceva scris de unu care e profesionist in a prezenta o tara. O parere personala e subiectiva. Unii nimeresc mai bine, altii mai rau. Am vazut care injura America si am vazut care se simt ca acasa acolo. Si ce poate vedea o pruna care cica e acolo ? Ce talent are in a prezenta o societate cind are numai prisma personala.
Finlanda nu a reprezentat nici un interes ptr mine. E prea mica si neinsemnata. Finlanda e buna pt cei de acolo si sa fie sanatosi ei , cit si concubinele lor. Chiar si asemenea intrebare mi se pare copilareasca si lipsita de logica. Probabil ca orice informatie tot nu-i ajuta la nimic. O fi auzit ca finlandezele cedeaza mai usor si ar da o fuga pina acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 01 Ian 2006 4:54    Titlul subiectului: Re: Nimeni nu stie nimic despre Finlanda si finlandezi? Rãspunde cu citat (quote)
IoanR a scris:
r&c a scris:
Tin doar sa-ti urez bine-ai venit!!! :)

. Sant putin descupanit de faptul ca nimeni de pe acest forum nu stie absolut nimic despre Finlanda si finladezi.:)

Asta imi aduce aminte de un banc vechi,
Cica un sculptor, membru de Partid , primeste =o comanda sa faca in centrul Moscovei o statuie care sa reprezinte activitatea lui Lenin in Finlanda.
La dezvelirea statuii, lumea a ramas blocata. Se putea recunoaste Svetlana, nevasta lui Lenin, dezbracata in pat, dar peste ea era un tinar, cu plete lungi si fara barbison .
Securitatea a sarit imediat la artist. Ce ai facut mai nenorocitule ? Ce ti-am spus sa faci tu si ce ai facut !?
- Pai am facut ce ati ordonat !
- DA ? Si unde dreaq e Lenin ?
- In Finlanda !!!!!!!!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 18:02    Titlul subiectului: Re: Informatii ,expierente despre Finlanda? Rãspunde cu citat (quote)
IoanR a scris:
Salut la toata lumea!

Ma numesc Ionut , sant romascan prin nastere si rog pe oricine care detine informatii , expierente despre Finlanda si finlandezi , economie ,politica,munca, civilizatie/cultura , sport etc sa le expuna aici.

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Ionut

Uite-te pe fereastra in lunile de iarna. Si ce vezi , asa este finlanda vara. Daca vrei sa afli cum e iarna,baga-te doua zile in congelatorul abatorului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Problemele celor plecati sa munceasca, sa invete sau sa se plimbe Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.