Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Editorial - O "MICA" precizare
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Politica si delicatese Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
vieru cristian



Data �nscrierii: 21/Mai/2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vineri, 21 Mai 2010 0:32    Titlul subiectului: Editorial - O "MICA" precizare Rãspunde cu citat (quote)
Sunt unul din membrii care au considerat ca nu pot face parte din actuala conducere locala a PNL Roman. Unii dintre d-voastra stiti, o parte din membrii conducerii PNL Roman
si-au depus demisia de la varful acestei organizatii dupa alegerile interne din aprilie. Unii au considerat ca e mai bine sa mearga la cei puternici, cei de la guvernare. Mare parte au considerat ca nu merita sa se prostitueze si au ramas simpli membri ai PNL, vectori de opinie pentru ce inseamna liberalismul adevarat.

Vreau sa precizez, in primul rand, ca fac parte din al doilea rand de demisionari, cel care credeintr-adevar in principiile liberale, poate si datorita profesiei mele liberale dar, mai ales, datorita convingerilor situate la un nivel cel putin la fel de principiar.

Lasand la o parte „batutul apei in piua”, s-au tot raspandit zvonuri privind demisionarii din PNL. In plan personal mi „s-a reprosat” ca port camasa rosie, „ Oare te-ai dat cu PSD-ul?”, sau ca sunt prieten de o viata cu un simplu membru PDL, „Cand ti-ai semnat adeziunea?”. Din pacate pentru fiecare din noi, daca avem toate aceste semne sau, poate, altele – o masina rosie sau imi place acea bluza portocalie si ca poate am fumat aceeasi prima tigara „la posta” cu cineva destul de important la varful actualei conduceri, un indiciu privind coloratura noastra politica este o parafa deja pusa!

Imi pare rau ca dezamagesc acesti „prieteni si dusmani” manelisti influentati de o simpla sedinta de birou in care unii incearca sa influenteze aceste minti mai putin intuitive pentru ca, sub influenta acestor „sedinte” de stilul KGB-ist de spalare a creierelor, li se pare lor ca orice miscare spre „stanga sau pe centru” si culoarea lenjeriei intime tradeaza coloratura politica.

NU SUNT MEMBRU PSD, NICI PDL, demisia mea din conducerea PNL nu are legatura cu imaginea mea in fata PDL sau PSD ci doar cu faptul ca nu ma gasesc util in aceasta formula!

Am jurat acum cinci ani ca nu voi deveni niciodata membru PSD! Nu vreau sa jignesc prin aceasta precizare nici un prieten membru al acestui partid si imi cer scuze fata de ei pentru optiunea mea, din pacate la aceste „pacate” s-au mai adunat si aceleasi juraminte facute acum jumatate de an fata de prietenii din PDL.

PUR SI SIMPLU ceea ce multi dintre noi au preconizat acum doi ani s-a adeverit! Dezastrul economic al Romaniei este aproape, s-a dat vina pe fosta conducere si nu s-a facut NIMIC in acesti doi ani pentru a atenua efectele. Sau, s-au facut, au fost indatorati si bebelusii cu 2.000 de euro ( a se vedea datoriile externe ale statului roman in raport cu numarul de romani oficial prezenti in tara) pe urmatorii nu stiu cati ani pentru ca, vezi Doamne, s-au nascut cand nu trebuie. Sau pensionarii care au muncit o viata pentru o pensie cu mult mai mica decat orice tara din Europa, au avut tupeul sa isi inainteze dosarele de pensionare inainte de cei 65 de ani pe care si-i doreste guvernarea sa ii ofere, desi speranta medie de viata este de doar 62 de ani in Romania. Sau poate se asteapta actuala guvernare ca viitori soferi pe masinile lor de doar cateva zeci de mii de euro sa fie la fel de ageri la 64 de ani ca si cei de 20. Aberez, oricum un somer la 40 – 45 de ani este prea batran ca sa mai poata fi angajat. Ce ne facem cu cei care lucreaza in constructii pe la 60 de ani, oare mai pot duce mai mult de un ciocan in mana sau sa nu ameteasca la „micile inaltimi de zeci de metri” pentru o avarie sau constructie? Si multe si ALTE multe alte exemple pe care, imi cer scuze, nu le pot acum aduce in discutie dar care le stim, cu un putin efort de memorie, foarte bine!

Ca si cum nu era de ajuns, ni s-a oferit o noua monstra de monstruozitate din actuala guvernare: desi zeci de mii de oameni, totusi romani, au manifestat in fata cladirii Guvernului, timp in care si-au aratat in orice forma „multumirea” pentru reducerea recunoasterii fata de munca depusa pentru ei, cei care spuneau „NOI CU VOI, EI CU EI”, parca acum intelegem ca au cam ametit sloganul, guvernul BOC-BASESCU-POC! a considerat ca trebuie sa ii pedepseasca pentru nesimtirea de a manifesta prin asumarea raspunderii. Mai precis, si ce daca au manifestat, nu ne intimideaza, le demonstram ca suntem mai tari decat ei, ca si cum razboiul principal al guvernului este cel cu simplul pensionar sau angajat bugetar de la care nu mai trebuie sa plateasca contributiile la stat pentru ca, oricum, „tot eu ca stat ii dau banii si sa fie multumit ca munceste pentru mine”. E mai mare valoarea reducerii la pensii, salarii, contributii sociale etc. de 200 – 300 milioane de euro decat miliardele sau, poate nu stim, zecile de miliarde de euro pierdute pe drumul datoriilor prietenilor la bugetul de stat.

Un om simplu, taximetrist mi-a spus, la un moment dat, si mi-a dat de gandit: „ pai, cum domnule, sa ceara primarul firmei clientelare sa refaca un drum din localitate pe banii constructorului, in cazul in care apar defectiuni in perioada de garantie cand i s-au oferit bani in plus, pe langa contract?”

Un alt exemplu l-am auzit intr-o emisiune in care un ascultator oferea o solutie: cea de acum 100 de ani,a perceptorului – omul sau fima care sa recupereze taxele si datoriile la stat pentru un onorariu decent. Fapt de actualitate in cazul bancilor care nu mai dau faliment datorita contractelor cu astfel de firme!

Si multe, si multe altele ... Iata de ce nu voi fi membru „PDL – ist” sau „PSD-ist”! Cu toate ca imi voi atrage multe antipatii pentru optiunea mea, sunt mandru ca fac parte dintr-o echipa care a gasit resurse de a tripla pensiile, cea care a gasit solutia ca rata somajului sa fie una din cele mai mici din Europa, cea care a gasit banii pentru cresterea onorabila a copilului in armonie cu cerintele europene, cea care a oferit posibilitatea sa poti munci in mai multe planuri pentru a putea fi recompensat la adevarata valoare si, nu in ultimul rand cea care oferea impozitarea unica si fixa ce iti lasa posibilitatea de a te trezi linistit a doua zi. Acest boom economic nu cred ca il vom mai prinde si, oricat de negativisti am fi, nu putem nega starea noastra si a economiei din 2005 – 2007! Iata de ce am fost, sunt si raman liberal!

Cu stima si respect pentru toti care au avut rabdare de a citi aceste randuri si mai ales pentru cei care si-au inghitit injuriile pana acum,

Al dumneavoastra, acelasi
Farm. Cristian Vieru
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Politica si delicatese Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.